23 dní
Délka
srpen
Termíny
Papua
Destinace
od 8
osob
Praha
Nástup

Unikátní expedice Wamena a Korowai

Luky, šípy, kamenné sekery

Koteka (tykev) jedinné oblečení mužů

Malby na kůže od jezera Sentani

Tajemství jezera Habbema v horách

Tajemství stromových lidí Korowai

Výroba sága a denní činnosti

Papua Wamena a Korowai – expedice

Expedice na druhý největší ostrov světa, kde můžete ještě na vlastní kůži okusit svět doby kamenné. Expedice, jejíž základ tvoří poznávání života unikátních etnik kmenů Dani, Lani, Yali v Baliemském údolí (okolí Wameny). Termín je vybrán s ohledem na termín unikátního festivalu. Expedice pokračuje přeletem do nížinné oblasti a plavbou dlouhou lodí za stromovými lidmi kmene Korowai.

Festival ve Walesi (Baliem)

Příslušníci některých kmenů na toto setkání putují dny a týdny pralesem i horami s cílem předvést ukázku tradičního tetování, malování, oděvů v soutěži s jinými původními kmeny Papuy. Cestují sem i kmenoví náčelníci, kterým není lhostejná budoucnost této bizardní provincie. Možná se setkáte i s místními separatisty, kteří usilují o samostatný stát. I proto zde na každém kroku narazíte na kontroly armády a policie a turisty bez „permitů“ a místních průvodců nikam nepustí. Program zájezdu nelze předem přesně stanovit. I termín festivalu se může na poslední době změnit. Také může být na poslední chvíli zrušen, ale ani to neznamená že neuvidíte domorodce v původním oblečením a nepoznáte jejich tradiční rituály.

Běh žen před prasaty

Chcete na vlastní oči vidět disciplinu místní „olympiády“ ? Kamenné sekery či muže oděné jen v kotece? Neváhejte!

Habbema jezero v horách

Výlet džípem do hor k jezeru Habbema je (nejen pro botaniky) opravdovou cestou do pravěku. Ve výšce kolem 3.300 m.n.m. se Vám otevře neuvěřitelný pohled. Ledovcový kar pod Trikorou s jezerem obklopeným unikátní vegetací. Stromové kapradiny, přesličníky, plavuně, cykasy. Celá řada enedemitických druhů rostlin, které nenajdete nikde jinde na světě. Nezapomeňte se teple obléknout, zažili jsme tu i 30 cm sněhu (přímo na rovníku).

Kurima, Pyramid, Pugima

Cíle výletů v údolí. Kurima – původní misijní stanice i letiště. Dnes se sem dostanete autem za hodinu a můžete se vydat na kouzelný trek kolem soutěsky, kde řeka Baliem opouští údolí. Provazové mosty, políčka sladkých brambor na úpatí hor. Tradiční chýše honai a ve vzdálenějších místech i muži s kotekou a lukem přes rameno. Pyramid byla další původní misije s letištěm – pro změnu proti proudu řeky. Další výchozí bod kouzelného treku po kopcích v okolí .

Dekai 


Východisko expedice ke stromovým lidem Korowai. Ubytování v hotýlku a další den plavba z přístavu Logpon do poslední misijní stanice Mabul. 

Mabul a Korowai

v Mabulu začíná další část expedice. Oblast unikátního etnika – kmene Korowai není dosud zmapována a při putování se pohybujete na hranici pacifikační linie. Zažijete běžné denní činnosti původních lovců a sběračů, kteří se začínají učit i zemědělství (banánovníky). Kácení a zpracování palmy ságové – jedinného zdroje „mouky“. Unikátní jídelníček i zvyky a rituály domorodců. Něco podobného již nikde na světě nezažijete.

1

Praha ➔ Jakarta

Let z Prahy do Jakarty (Možnost stopover programu v některé z asijských metropolí).
2

Jakarta ➔ Jayapura

Přílet do Jakarty. Transfer do hotelu u letiště v Jakartě. O půlnoci vnitrostátní přelet na Papuu. V případě ranního příletu do Jakarty možný výlet do města (staré město, tradiční přístav, muzea, památník nezávislosti, katedrála, největší mešita v JV Asii) bez českého průvodce.
3

Jayapura ➔ Sentani

Ráno přílet do Jayapury, setkání se s českým průvodcem a ubytování v hotelu ve městě Sentani poblíž letiště na 4 noci. Odpoledne postupné zařizování povolení ve městě Jayapura – rychle rostoucí hlavní město provincie Papua. Barevná tržnice Hamadi, domy rybářů na kůlech nad vodou. Panorama města, ostrovů i pláží, kde se za druhé světové války vyloďovala americká armáda.,
4

Sentani: Kyklopské hory

Dopoledne krátký trek džunglí a osvěžení u vodopádu v Kyklopských horách. Odpoledne výlet autem k jezírku Imfote ve tvaru srdce na druhé straně jezera Sentani – cestou pěkné výhledy.
5

Sentani: pláž Harlen

Celodenní výlet autem na pláž Harlen, kde si budete přát aby se čas zastavil. Neskutečný bílý písek, jezírko s křišťálově čistou vodou pod palmami, krásné šnorchlování, ryba pečená na ohni – takové ani sny nejsou. Cestou rybářská vesnice Tablasupa na kůlech a přístav Depapre.
6

Sentani: jezero Sentani

Lodí za domorodci na ostrůvcích v jezeře Sentani, tradiční malby domorodců na kůře, i pozůstatky 2. světové války na svazích kolem jezera. Zoborožci, papoušci, kasuáři.
7

Sentani ➔ Wamena

Dopoledne vnitrostátní přelet do Wameny, centra údolí Baliem 1600 metrů n.m., kam se dá dostat jen letadlem. Ubytování v hotelu ve městě na 6 nocí. Odpoledne volný program – prohlídka města, tržnice, kostela apod.
8

Sentani: Kurima

Výlet do oblasti vesnice Kurima – úžasný trek začínající v soutěsce řeky Baliem, most z provazů, tradiční chýše honai kmene Lani ve vesnicích na úbočí hor, důmyslné terasy políček s tarem a dalšími, většinou hlíznatými plodinami.
9

Wamena: Jiwika

Výlet do vesnice Jiwika kmene Dani – ukázka tradičního vaření, uzená mumie, ukázka získávání soli u pramene v horách, jeskyně…
10

Wamena: Festival Baliem

Festival etnik Dani, Lani, Yali a dalších horských kmenů v okolí údolí Baliem. Celý den různá tradiční představení – tance, boje, ukázky vaření, lovu apod. Někdy tuhne krev v žilách, jako jsou představení autentická.
11

Wamena: Festival Baliem

Pokračování festivalu.
12

Wamena: jezero Habbema

Celodenní výlet k jezeru Habbema vysoko v horách v národním parku NP Lorenz. Stromové kapradiny, přesličníky – krajina jako z obrázků Zdeňka Buriana – Cesta do pravěku.
13

Wamena ➔ Dekai

Vnitrostátní přelet letadlem do města Dekai v oblasti Yahukimo, centrum kmene Manimo. Ubytování v místním penzionu, nákup zásob na expedici, prohlídka tržnice a volný program.
14

Dekai ➔ Siret

Doprava do přístavu Lotpon na řece Brassa. Nalodění a plavba dlouhou lodí po proudu řeky ke kmeni Citaků. Vesnice Patipi kmene Citaků v oblasti soutoků řekou Kolf a Siret v bažinách se v poslední době rychle mění. Tradiční jízda ve stoje na lodích dlabaných z jednoho kmene zůstává. Pokračování proti proudu řeky Siret. Noc na břehu řeky Siret ve stanech.
15

Siret ➔ Banum

Pokračování plavby protiproudu řeky Siret. Narazíme na papuánské zlatokopy pokoušející se o štěstí na březích řeky. Odpoledne připlutí do jedné z mála vesnic kmene Korowai, kterou se jim zde pokusila založit indonéská vláda. Noc domech ve vesnici.
16

Banum ➔ Korowai

Ráno konečně výprava s domorodými průvodci, mačetníky a nosičkami do bažinaté džungle za kmenem stromových lidí Korowai. Prožijete neuvěřitelné putování za lidmi žijícími na úrovni doby kamenné. Odpoledne utáboření se u jednoho stromového domu a na následující 3 noci přenocování ve stanech.
17

Korowai

Sledování běžného života Korowajců – kácení a zpracování ságové palmy, sběr ságových červů. Luky, kostěné hroty šípů, kamenné nástroje, náhrdelníky z kostí a zubů zvířat lovců a sběračů. Poobědváme sladké brambory v jídelně 43 metrů nad zemí?
18

Korowai

Přesun k jinému domu Korowajců a pozorování lovu divokých zvířat (pappušci, kasuáři, tromový klokani, kuskusové a další vačnatci) a chytání ryb a krevet do vrší z palmových listů v říčkách.
19

Korowai ➔ Banum

Dopoledne rozloučení se s poslední rodinou Korowajců a odpoledne postupný návrat do vesnice Banum, kde čeká loď na plavbu zpět.
20

Banum ➔ Suator

Dopoledne cesta zpět po proudy řeky Siret do vesnice Suator v oblasti etnika Asmat. Odpoledne možné prozkoumat život tohoto říčního kmene.
21

Suator ➔ Sentani

Dopoledne plavba zpět proti proudu řeky do přístavu Lotpon a odlet zpět z Dekai do Sentani. Odpoledne ubytování v hotelu u letiště.
22

Sentani ➔ Jakarta

Ráno odlet zpět do Jakarty a zpět do Evropy. Nebo možnost prodloužení o téměř jakýkoliv program nebo pobyt v Indonésii – např. přelet na ostrov Biak, na souostroví Raja Ampat nebo do Nabire na velrybí žraloky.
23

Jakarta ➔ Praha

Návrat do ČR.

Termíny zájezdu

ne 30. 7. – po 21. 8. 2023

út 23. 7. – st 14. 8. 2024

Cena zájezdu

159 900 Kč

159 900 Kč

Cena zájezdu zahrnuje

zpáteční letenka na Papuu z Prahy
ubytování v hotelech se snídaní
ubytování ve vlastních stanech
vnitrostátní přelety, přepravy auty
doprava loděmi
plná penze od začátku plavby
nosiči zavazadel i zásob
služby česky mluvícího průvodce
pojištění pro případ úpadku CK

Cena zájezdu nezahrnuje

spací pytel
očkování a antimalarickou profylaxí
repelenty
speciální vybavení (gumovky…)
ostatní stravování
vízum (35 USD)
cestovní pojištění
transfery v ČR

Příplatky a slevy

jednolůžkový pokoj + 23 800 Kč
Příplatek při menším počtu na vyžádání.

Podmínky zájezdu

Zájezd se uskuteční při minimálně 8 účastnících.
Cena zájezdu je při ubytování 2 osob na dvoulůžkovém pokoji.

Dokumenty a další informace k zájezdům

Všeobecné podmínky CK AQUATRAVEL
Všeobecné informace k zájezdům