Otázky a odpovědi:

Témata: Bezpečnost | Finance | Počasí | Víza | Zdraví

 

Finance

V Indonésii (Bali) se platí indonéskými rupiemi, jejichž kurz se pohybuje mezi 1,75 Kč až 2,00 Kč za 1000 rupií (IDR). Avšak přímá směna za koruny není možná. Doporučujeme si na rozměnění vzít Eura, poněvadž za menší bankovky dolarů je horší kurz.

Na Bali je hodně podvodných směnáren. Doporučujeme peníze měnit jen v ověřených směnárnách. Na letišti jsou spolehlivé směnárny jen s trošku horším kurzem.

Ceny v Indonésii jsou obecně hodné podobné jako v ČR. Jen alkohol je cca 3x dražší. Když máte zajištěné ubytování a výlety, tak většinou doporučujeme na dvoutýdenní dovolenou si s sebou vzít cca 100 Euro na týden na osobu.

Síť bankomatů se zejména na Bali stále rozšiřuje. Bankomaty se liší v tom kolik se nechá vybrat na jeden výběr a vzhledem k tomu, že za každý výběr je účtován poplatek, může se Vám to prodražit. Některé karty mohou být blokovány pro výběr v JV Ásii. Určitým nebezpečím jsou i skenery, skryté kamery a další triky pro zneužití platebních karet.

Placení kartou – je už možné na většině míst na Bali i v celé Indonésii. Většinou Vám při platbě připočítají poplatek (cca 3%), který v Evropě většinou platí obchodníci.

 

Počasí a podnebí

Indonésie je velmi rozlehlá země rozkládající se v tropickém pásu kolem rovníku.

Na Bali existuje období sucha a deště. Suché období trvá obvykle od dubna do září a je spojeno s nižšími srážkami. Deštivé období trvá od října do března a je charakterizováno častějšími a intenzivnějšími srážkami. Nicméně, klima se může lišit v různých částech ostrova a může být ovlivněno i dalšími faktory, jako jsou monzuny a mikroklima.

Ubytování na zájezdu

Ubytování na Raja Ampat (Papua)

Raja Ampat – Papua je turisticky velice specifická lokalita. Donedávna podmínky této unikátní ostrovní destinace a rozsáhlé mořské rezervace s unikátní přírodní biodiverzitou neumožňovaly výstavbu ubytovacích zařízení (až na malé vyjímky). V posledních letech umožnila vláda domorodcům výstavbu s podmínkou dodržení přísných ekologických opatření.

V naprosté většině je ubytování na Raja Ampat v domečcích s dřevěným základem z prken na kůlech v písečném pobřeží. Stěny jsou z propletených palmových listů a bambusu a stějně tak i střechy jsou z palmových listů. Na „pokojích“ najdete postele (dle našich zkušeností dobré matrace) s moskytiérou. Ve výbavě je většinou pár polic, židle, ventilátor a zásuvka 220 V. Na terase bývají židle a někdy síť či hamaka. U tohoto ubytování jsou společná sociální zařízení cca 20 m od pobřeží se zásobníkem vody. Sprchování kbelíkem, WC sedací a stejné splachování.

Na ostrůvku Krí je v současné době několik domečků s kamenným (betonovým) základem s vlastním sociálním zařízením. Vybavení pokoje stejné. Sprchování a splachování WC kbelíkem.

Ve vybavení mimo prostěradla a polštáře není běžně žádná pokrývka a ručník. Doporučujeme s sebou na přikrytí tropický spacák, sarong (bavlněný pruh převážně batikované látky), či prostěradlo.