18 dní
Délka
duben, květen
Termíny
Lombok, Timor, Bali, Flores, Komodo
Destinace
od 8
osob
Praha
Nástup

Nejmenší království Boti na ostrově Timor

Flores ostrov sopek, křesťanů i původních etnik

Sopka a jezera tří barev Kelimutu (UNESCO)

Vodopády i pláže zelených oblázků u Ende

Vesnice Bena etnika Ngada (UNESCO) s megality

Rýžová pole v tvaru pavoučích sítí Manggarai

Třídenní plavba lodí z Floresu na Lombok

Trek za obávanými komodskými draky

Šnorchlování s mantami v NP Komodo

Bílé pláže a relax na ostrůvcích Gili

Český hotel Selang Resort na Bali

Flores

Flores – ostrov nádherných scenérií, s hornatým terénem s řadou činných sopek, deštnými pralesy i řadou zajímavých etnik.

Cestou z hlavního města ostrova i místního etnika Sika – Maumere pojedete plantážemi kakaa, banánovníků i bavlníků. Seznámení se spřádáním bavlny i tkaním tradiční látky ikatu. Oděd u pláže na jihu ostrova, malý skanzen a ubytování v podhorské vesnici Moni.

Kelimutu (UNESCO)

Kelimutu – sopečný komplex s unikátními kráterovými jezery  tří barev. Rozdílná barva je způsobená postupným rozpouštěním sopečných minerálů a barva se za poslední desetiletí výrazně mění. V minulosti byla jezera využívána k ritálním pohřbům.

Bena (UNESCO)

Vesnice pod činnou sopkou Inerie s původní architekturou etnika Ngadu-Bhaga i osudy křetanských misionářů. Kruhová architektura etnika Manggaraj nejen u staveb, ale i u rýžových políček ve tvaru pavoučích sítí v okolí Rutengu. Přístav Labuanbajo, původních mořeplavců a mořských cikánů kmene Bajo, se v posledních letech rychle mění v rušnou turistickou destinaci s řadou restaurací a hotelů. Jednou z mnoha lodí v přístavu Vás doveze na jeden z mnoha ostrůvků pro relaxaci na pláži či šnorchlování.

NP Komodo (UNESCO)

 Výlet lodí za stejnojmennými varany – největšími ještěry planety na ostrovech Rinca a Komodo. Nejoblíbenějším je cca 3 hodinový trek s rangerem, při kterém můžete vidět varany poblíž hnízd endemitických ptáků tabonů, do kterých kladou vejce i varani. Vodní buvoli, opice, jeleni a celá řada dalších zvířecích obyvatel i panoramatický výhled „3 moří“. Zastávka na některém ostrůvku cestou zpět na koupání či šnorchlování na korálových útesech. Pestrý výběr restaurací, včetně řady italských pizzerií. Místních warungy s výběrem jídel z mořských plodů. Úžasný západ slunce nad ostrovy NP z vyhlídky nebo restaurace.

1

Praha ➔ Bali

Odlet z Prahy (někdy i Vídně nebo jiného odletového místa dle přání) pravidelným letem prověřené letecké společnosti vždy s jedním až 2 přestupy. Možnost stopover programu v některé z asijských metropolí.
2

Bali: Kuta

Přílet na Bali a setkání se s průvodcem. Transfer do hotelu v surfařském a turistickém letovisku Kuta, ubytování a volný program. Západ slunce na pláži, rušný noční život…
3

Bali: Kuta ➔ Timor: Kupang

Dopoledne vnitrostátní přelet z Bali do Kupangu na ostrově Timor, transfer do hotelu a ubytování. Odpoledne výlet autem na hudební představení v Oebelo na jedinečný dvacetistrunný nástroj sasando z lontarové palmy (původně z ostrova Rote) mistra Pah s kloboukem tiilanga. Sestoupíme do jeskyně Bolok s „křišťálovým” jezírkem? Večer trh Solor s čerstvými rybami a mořskými plody na nábřeží v hlavním městě Kupang.
4

Timor: Kupang ⇄ království Boti

Celodenní výlet auty do vnitrozemí ostrova Timor: Nejmenší (hrdé) království na světě – Boti. Muži se zde celý život nestříhají, krvavá minulost, krásní lidé, tradiční domy Ume Kebubu a Lopo. Opevněná vesnice None, koupání pod vodopády Oehala, barevné koláčky z Oinlasi a večer návrat do Kupangu.
5

Timor: Kupang ➔ Flores: Maumere

Dopoledne volný program – prohlídka města nebo fakultativně možné navštívit provinční Muzeum Východních Malých Sund (Nusa Tenggara Timur = NTT). Odpoledne vnitrostátní přelet z Kupangu do Maumere na východě ostrova Flores. Transfer do hotelu na pláži Waiara, ubytování a relax na pláži.
6

Flores: Maumere ➔ Moni

Dopoledne přejezd autem z Maumere do Moni, se zastávkou na pláži Paga nebo Koka na jižním pobřeží a v tradiční vesničce Hanga etnika Sika. Ubytování v Moni a odpolední výstup k jezerům Kelimutu (UNESCO). Západ slunce u jedinečného přírodního úkazu – 3 sopečná jezera různé barvy, která se mění podle rozpouštěných minerálů.
7

Flores: Moni ➔ Bajawa

Ráno krátká procházka k vodopádu Murundao. Následně postupný celodenní přesun minibusem dál na západ – cestou výhledy na terasy rýžových polí, krásná příroda, hluboká údolí… Zastávka v tradiční vesnici Wologai s etnika Lio. Oběd na pláži zelených oblázků Nanga Penda. Odpoledne příjezd do oblasti etnika Ngada: tradiční vesnice Bena (UNESCO) – unikátní rituální stavby (mužské a ženské symboly plodnosti), kamenné megality, obětní oltáře a tradiční domy v podhůří činné sopky Inerie (2245m). Navečer relaxace v přírodních horkých pramenech Malanage, vlévajících se do vod osvěžující horské říčky. Noc v horském městě Bajawa.
8

Flores: Bajawa ➔ Ruteng

Opět celodenní přesun minibusem. Ráno krásná vyhlídka na sopečné a hornaté vnitrozemí ostrova ze staré vyhaslé sopky Wonobobo s již zarostlým kráterem. Dále cestou další výhledy na činné sopky cestou k moři. Domorodý způsob sklizně palmového vína tuak – akrobacie lezců mezi listy černé palmy vysoko nad Vašimi hlavami. Technologie pálení místní pálenky arak s možností degustace v místních bambusových palírnách v přímořské oblasti v okolí přístavu Aimere. Odpoledne výhled na stovky teras rýžových polí Golo Depet a procházka ke kráterovému jezeru Ramanese uprostřed tropické džungle pod sopkou Ranakah (2270m), nejvyšší na Floresu. Noc v horském městě Ruteng.
9

Flores: Ruteng ➔ Labuan Bajo

Tradiční vesnice Ruteng Pu’u s kruhovou architekturou etnika Manggarai s vyhlídkou na město a okolní hory… Rýžová pole Lingko ve tvaru pavučiny u vesnice Cancar. Úžasný výhled Watu Api na ostrovy NP Komodo i makakové na stromech cestou z hor k moři. Návštěva zrcadlové jeskyně Goa Cermin před cílem cesty – přístavním městečkem Labuan Bajo. Původní rybářská vesnice se díky poloze v blízkosti NP Komodo mění v rušné turistické centrum. Výrazně přibývá příletů na místní letiště, nové hotely rostou do výšky. Podstatně se rozšířila nabídka místních restaurací i dalších služeb. Krásný západ slunce z restaurace nad městem.
10

Flores: Labuan Bajo ➔ Komodo

Třídenní plavba lodí z Floresu na Lombok – ubytování v jednoduchých kajutách (pouze s ventilátorem) nebo jen na matraci na palubě, stravování formou plné penze. První dva dny v národním parku Komodo (UNESCO): koupání, šnorchlování a relax na pláži Menjerite a ostrově Kelor, za soumraku pozorování hejna kaloňů u ostrova Kalong. Přenocování v klidné zátoce ostrova Komodo nebo Padar.
11

Komodo ➔ Sumbawa

Ráno výšlap na vrchol ostrova Padar na vyhlášenou vyhlídku na 3 pláže. Dopoledne trek za obávanými komodskými draky (varani), největšími plazi na světě na ostrově Komodo. Jeden ze 7 přírodních divů světa. Dále možno spatřit sundské jeleny, vodní buvoly, opice a řadu dalších zajímavých živočichů. Odpoledne relax a šnorchlování na růžové pláži a nakonec šnorchlování s mantami. Noční přeplavba na Sumbawu (můžou být vlny).
12

Sumbawa ➔ Lombok

Dopoledne procházka a koupání u vodopádu Sanggalo na ostrově Mojo a šnorchlování na pláži. Přes den pokračování v plavbě podél severního pobřeží ostrova Sumbawa. Odpoledne připlutí k ostrovu Kenawa – procházka po travnatém (savanovitém otrůvku) na kopec na vyhlídku na západ slunce. Večeře na pláži. Poslední přenocování na lodi v klidné zátoce u ostrova.
13

Lombok ➔ Bali

Dopoledne připlutí na východní pobřeží ostrova Lombok do přístavu Kayangan. Transfer autem přes Lombok do přístavu Bangsal na západním pobřeží se zastávkami. Vodní zahrady Narmada historického hinduistického království. Průsmyk Pusuk s opicemi makak jávský v džungli u silnice. Odpoledne transfer rychlou lodí na východ ostrova Bali do oblasti Amed. Transfer autem do českého hotelu Selang Resort.
14

Bali: Selang

Volný program – krásné šnorchlování přímo před resortem, možnost vyzkoušet si potápění s přístrojem pod vedením českého instruktora.
15

Bali: Selang ⇄ Karangasem

Celodenní výlet autem po kraji Karangasem na východě Bali: královské vodní zahrady Tirtagangga, brána do nebes horského chrámu Lempuyang s výhledem na sopku Agung, královský palác Puri Agung Karangasem, tržnice ve městě Amlapura, výhled na ostrůvky Gili Biaha, Mimpang a Tepekong a v dálce na ostrovy Penida, Lembongan a Ceningan z útesů Bukit Asah, relax a oběd na bílé pláži Virgin Beach, královský vodní palác Ujung, výhled na ostůvek Gili Selang – nejvýchodnější cíp Bali.
16

Bali: Selang

Volný den. Po ránu sledování stovky vracejících se tradičních rybářských vahadlových loděk jukung s plachtami. Možnost šnorchlování na japonském vraku lodi z 2.SV, výlet loďkou jukung podél pobřeží na další pláže (např. Lipah) a šnorchlovací lokality nebo si půjčit skútr a vyrazit po blízkém okolí na vlastní pěst. Odpoledne možný výlet do údolí Bangle k posvátným minerálním pramenům Yeh Asem a navečer pozorování jednoho z nejkrásnějších západů slunce na Bali za sopkami Batur a Agung nad zátokou Jemeluk.
17

Bali ➔ Praha

Transfer autem na letiště (3 hod.), cestou zastávka u lotosového a leknínové jezera u moře v městečku Candidasa, možnost posledních nákupů suvenýrů před odletem a odlet zpět do Prahy.
18

Praha

Přílet zpět do Prahy.

Termíny zájezdu

pá 19. 4. – po 8. 5. 2024

Cena zájezdu

69 900 Kč

Cena zájezdu zahrnuje

mezinárodní zpáteční letenka Praha – Bali
vnitrostátní letenka Bali – Kupang (Timor)
vnitrostátní letenka Kupang – Maumere (Flores)
3x ubytování v kajutě na lodi Flores – Lombok
ubytování v hotelech
3x ubytování v českém hotelu na Bali
12x snídaně
3x plná penze (na lodi)
dopravu auty a loděmi dle programu
služby česky mluvícího průvodce
pojištění pro případ úpadku CK

Cena zájezdu nezahrnuje

ostatní stravování
vstupy (cca  800.000 IDR)
cestovní pojištění
transfery v ČR
vízum 35 USD

Příplatky a slevy

Jednolůžkový pokoj + 8 400 Kč
Příplatek při menším počtu účastníků na vyžádání.

Podmínky zájezdu

Zájezd se uskuteční při minimálně 8 účastnících.
Cena zájezdu je při ubytování 2 osob na dvoulůžkovém pokoji.

Dokumenty a další informace k zájezdům

Všeobecné podmínky CK AQUATRAVEL
Všeobecné informace k zájezdům