16 dní
Délka
říjen
Termíny
Borneo
Destinace
od 8
osob
Praha
Nástup

Orangutani ze záchranného centra Camp Leakey

Plavba na hausbótu džunglí NP Tanjung Puting UNESCO

Neuvěřitelné skoky opic kahau nosatý před lodí

Plovoucí trhy ve městě Banjarmasin

Dlouhé domy kmenů lovců lebek Dajáků

Rafting na bambusových vorech v Loksado

Primitivní rýžování diamantů v Cempace

Derawanské ostrovy UNESCO na východě Bornea

Žraloci velrybí u ostrova Derawan

Manty a mořské želvy u ostrova Sangalaki

Nežahavé medúzy v laguně ostrova Kakaban

Hejna delfínů cestou lodí na atol Maratua

Kalimantan

Poznávací zájezd na Kalimantan, indonéskou část ostrova Borneo, třetí největší ostrov světa (744 108 km2). Po noci v letištním hotelu odletíme v časných ranních hodinách odlet na Borneo do Pangkalan Bun.

Užijeme si plavbu na dřevěné obytné lodi klotok pod klenbou tropické džungle s hlídkujícími nosatými opicemi Kahau. Navštívíme centrum programu na záchranu unikátních lidoopů orangutanů Camp Leaky, které v roce 1971 založila Kanaďanka litevského původu Dr. Birute Mary Gaudikas (dodnes bydlí v Pangkalan Bun a při troše štěstí se s ní můžete potkat). S orangutany se setkáme se s (mimo plavby na lodi) celkem na 3 místech – kde jsou do současné doby dokrmováni. Vlastní záchranný program (návratu orangutanů do volné přírody) byl ukončen, ale počet primátů v NP Tanjung Puting UNESCO překračuje možnost uživení z přírodních zdrojů.

Městečko Cempaka s primitivní těžbou diamantů a dalších drahých kamenů – zapojíte se do těžby nebo jen nakoupíte 🙂 ?

Jakarta

Přístav Sunda Kelapa tradičních dřevěných lodí phinisi UNESCO, které i v dnešní době vozí zboží, ale i cestující po ostrovní říši.  Staré město Batavia UNESCO. Koloniální historie, Batavia cafe (vyhlášená restaurace), kde můžete obdivovat staré fotografie významných návštěvníků (celebrit) z celého světa s podpisy i historický nábytek. Starý (holandský) zvedací most. Památník nezávislosti Indonésie – monument Monas. Druhá největší mešita na světě Istiqlal (kterou projektoval a dozoroval stavbu křesťan). Obchodní centrum a čtvrť mrakodrapů. Jakarta (původní název Batavia) bylo od roku 1621 hlavním městem nizozemské východní Indie. V současné době (sčítání z roku 2022) žije v aglomeraci Jabotabek přes 40 mil. obyvatel. Doprava je zde více než hektická a nestačí již ani dálnice o 24 jízdních pruzích.

Pangkalan Bun

na ostrově Borneo (indonéská část Kalimantanu) je výcjhodiskem do světově vyhlášeného NP Tanjung Puting.. Přejezd do přístavu Kumai. Nalodění a ubytování (s plnou penzí) na dřevěné lodi KlotokNP Tanjung Puting UNESCO meandry řeky Sekonyer s tropickým pralesem, doprovod opičích akrobatů kahau nosatých, nepřetržitě hodujících na stromech kolem vody. Krmení orangutanů v Tanjung Harapan. Večeře a nezapomenutelný nocleh na palubě lodi pod moskytiérou. Tajemné zvuky i řev opic siamangů s vůní nočního pralesa.  To musíte zažít.

Svítání na lodi, ozvěny probouzející se džungle z první ruky. Barevní ledňáčci a další ptačí krasavci kolem řeky. Ranní krmení orangutanů v Pondok Tanggui. Potápějící se varani i krokodýli po cestě lodí do Camp Leaky. Seznámení s programy rehabilitačního centra a způsobem života ohrožených lidoopů. Neopakovatelné zážitky z krmení orangutanů. Procházka kolekcí tropických léčivých rostlin a účast na dalším krmení. Kouzelný západ slunce nad řekou. Pobřežní stromy džungle v démonickém osvětlení světélkujících pavoučků po setmění.

Návrat lodí zpět do Kumai a prohlídka Pangkalan Bun. Město s rušným provozem na řece a sultánským palácem.

 

Banjarmasin

Autem nebo autobusem do metropole jižního Kalimantanu Banjarmasin v deltě řeky Barito. Výlet lodí bludištěm říčních ramen a kanálů s dopravou řízenou semafory. Čtvrti tradičních dřevěných domků na kůlech.

Plovoucí trh a  výlet do městečka Cempaka s tradiční těžbou i broušením diamantů. Martapura – centrum obchodu s diamanty a drahými kameny i zlatem celé jv Ásie. Loksado – středisko dajackého kmene Bukit. Cestou zastávka ve vesnici Pandak Daun s vodními buvoly.

Loksado

Malaris s tradičním dlouhým domem Dajaků. Nenáročný trek džunglí s původní vegetací a pralesními velikány. Seznámení s životem místního obyvatelstva. Vesnice i farmy, visuté mosty, vodopád Haratai.

Příprava tradičních bambusových vorů, na kterých domorodci dopravují úrodu. Plavba na voru pod klenbou pralesa po řece Amandit pohořím Kantawan. Farmy, plantáže a vesnice původních dajaků cestou. Zpět do Banjarmasinu.

Návštěva velkého plovoucího trhu se zeleninou v Lok Baintan. Zastávka na Pulau Kembang (v překladu květinový ostrov) kde místo květin uvidíte množství opic (makaků jávských) a poutní místo domorodců. Odlet do Jakarty nebo pokračování zájezdu na Derawanských ostrovech. 

Derawanské ostrovy

(Derawan, Sangalaki, Kakaban a Maratua)

Odlet z Banjarmasinu (místo do Jakarty a dále do Prahy) přes Balikpapan do Berau.  Autem 2,5 hod do přístavu Tanjung Batu. 30 min rychlou lodí na ostrov Derawan. Ubytování v domečku na kůlech nad mořem.

Ostrov Sangalaki. Záchraná stanice želv, procházka a koupání na bílé pláži. Možná i šnorchlování s mantami.

Ostrov Kakaban s lagunou nežahavých medúz uprostřed ostrova (šnorchlování). Po obědě relax a koupání v úžasné laguně Kehe Daing s bílým pískem.

Soukromá pláž na ostrově Maratua. Skok z útesu do chladné vody a proplavání jeskyní do moře.

Při troše štěstí delfíni doprovázející loď při návratu na ostrov Derawan.

1

Praha ➔ Jakarta

Mezinárodní let z Prahy do Jakarty linkovým letem.
✈️ 11 000 km / 16-20 hod.
2

Jakarta ⇄ staré město a přístav

Po příletu do Jakarty na ostrově Jáva ubytování v hotelu u letiště a následně výlet minibusem do hlavního města Indonésie – Jakarta: prohlídka starého města Batavia UNESCO – muzea, kavárny apod. a starého přístavu Sunda Kelapa s tradičními dřevěnými loděmi phinisi UNESCO, které stále zásobují celé rozlehlé indonéské souostroví. Dle času ještě možná návštěva národního památníku Monas, mešity Istiqlal (největší v JV Asii), katedrály a mrakodrapy v centru.
🛏️ hotel, 🍴vlastní, 🚙 30 km / 2 hod., 🚶2 km
3

Jakarta ➔ Tanjung Puting

Brzy ráno vnitrostátní let do Pangkalan Bun na ostrově Borneo (indonéská část Kalimantan) a přejezd do přístavu Kumai. v ústí stejnojmenné řeky. Nalodění na tradiční dřevěnou loď (hausbót) klotok – ubytování na palubě s plnou penzí po následující 2,5 dne a 2 noci. Oběd při plavbě do NP Tanjung Puting UNESCO meandry řeky Sekoyner tropickým pralesem za doprovodu opičích akrobatů kahau nosatých s dlouhými nosy. Odpoledne účast na krmení orangutanů na stanici Tanjung Harapan. Večeře a nezapomenutelný nocleh na palubě lodi pod moskytiérou. Tajemné zvuky i vůně nočního pralesa vytváří úžasnou atmosféru.
🛏️ hausbót, 🍴plná penze, ✈️ 600 km / 1 hod., 🚙 15 km / 30 min., 🛥️ 20 km / 2 hod.,🚶2 km
4

Tanjung Puting ⇄ Camp Leakey

Svítání na lodi, ozvěny probouzející se džungle z první ruky. Barevní ledňáčci a další ptačí krasavci kolem řeky. Potápějící se varani i gaviálové po cestě lodí do Camp Leakey. Seznámení s programy rehabilitačního centra a způsobem života ohrožených lidoopů. Neopakovatelné zážitky z krmení orangutanů. Oběd na lodi a přeplavba na stanici Pondok Tanggui – účast na dalším krmení. Kouzelný západ slunce nad řekou. Pobřežní stromy džungle v démonickém osvětlení světélkujících pavoučků po setmění.
🛏️ hausbót, 🍴plná penze, 🛥️ 20 km / 2 hod.,🚶2x 2 km
5

Tanjung Puting ➔ Banjarmasin

Ráno návrat lodí do Kumai, autem do města Pangkalan Bun na prohlídku města: sultánský palác Istana Kuning a barevné nábřeží Medawai řeky Arut. Odpoledne přelet přes Surabayu do metropole jižního Kalimantanu Banjarmasin v deltě řeky Barito. Ubytování v hotelu na břehu řeky. Až na místě pochopíte proč se Banjarmasinu říká „Benátky Kalimantanu“.
🛏️ hotel, 🍴snídaně, ✈️ 2x 700 km / 2x 1 hod., 🚙 2x 30 km / 2x 1 hod., 🛥️ 10 km / 1 hod.
6

Banjarmasin ➔ Loksado

Ráno (před snídaní) lodí k plovoucího trhu v Lok Baintan. Po snídani autem do oblasti Cempaka s tradiční těžbou diamantů. Zastávka ve městě Martapura, vyhlášené broušením, zpracováním a obchodem s diamanty i zlatem. Navečer příjezd do horské vesnice Loksado, v pohoří Meratus – oblast kmene Dajáků Bukit. Ubytování v místním penzionu v džungli u řeky Amandit.
🛏️ penzion, 🍴snídaně, 🚙 150 km / 5 hod., 🛥️ 2 km / 1 hod.
7

Loksado ⇄ Malaris

Vesnice Malaris s tradičním dlouhým domem Dajáků. Nenáročný trek džunglí s původní vegetací a pralesními velikány. Animistické vesnice původních Dajáků, sklizeň a zpracování skořice, plantáže, bambusové lesy…
🛏️ penzion, 🍴snídaně,🚶12 km / 4 hod.
8

Loksado ⇄ Meratus

Celodenní trek džunglí do pohoří Meratus s místním zkušeným průvodcem z kmene Dajáků. Bambusové a visuté mosty na říčkami. Osvěžují koupel pod vodopádem Haratai.
🛏️ penzion, 🍴snídaně,🚶16 km / 8 hod.
9

Loksado ➔ Banjarmasin

Příprava tradičních bambusových vorů, na kterých domorodci dopravují úrodu. Nalodění na vor a plavba pod klenbou pralesa po řece Amandit pohořím Kantawan. Oběd a návrat zpět do Banjarmasinu.
🛏️ hotel, 🍴snídaně, 🚣 20 km / 3 hod., 🚙 150 km / 5 hod.
10

Banjarmasin ➔ Derawan

Celodenní přesun na Derawanské ostrovy. Ráno vnitrostátní přelet přes Balikpapan do Berau. Transfer autem (3 hod.) do přístavu Tanjung Batu. a dále rychlou lodí (30 min.) na ostrov Derawan v přírodní rezervaci Derawanské ostrovy UNESCO. Ubytování v bungalovech nad mořem. Večer romantika při západu slunce.
🛏️ penzion, 🍴snídaně a večeře, 🚙 110 km / 3 hod., 🛥️ 17 km / 30 min.
11

Derawan ⇄ Maratua

Celodenní výlet lodí na atol Maratua. Pláže a ostrůvky Nabucco a Sangalan uprostřed rozsáhlé laguny. Šnorchlování na úžasných korálových útesech. Jeskyně s jezírkem Haji Mangku – skočíte z útesu do chladné vody a proplavete jeskyní do moře? Když budeme mít štěstí, tak při plavbě zpět potkáme hejna delfínů.
🛏️ penzion, 🍴plná penze, 🛥️ 110 km / 4 hod.
12

Derawan ⇄ Kakaban & Sangalaki

Celodenní výlet na ostrovy Kakaban a Sangalaki. Šnorchlování v laguně plné nežahavých medúz uprostřed ostrova Kakaban. Obědě, relax a koupání v úžasné laguně Kehe Daing s bílým pískem. Ostrov Sangalaki – záchranná stanice mořských želv, procházka a koupání na bílé pláži. Možná i šnorchlování s rejnoky manta.
🛏️ penzion, 🍴plná penze, 🛥️ 90 km / 3 hod.
13

Derawan ⇄ žraloci velrybí

Brzy ráno výlet lodí k rybářské lodi bagan poblíž ostrova Derawan, kde je šance potkat žraloky velrybí. Dále pak šnorchlování na lokalitě Mangklasa a relax na písečném ostrůvku Gusung Sanggalau. Odpoledne volný program. V případě neúspěchu s velrybími žraloky u ostrova Derawan je možný fakultativní výlet na lokalitu Talisayan, kde je pravděpodobnost potkat ty to něžné obry výrazně vyšší. Výlet je možné protáhnou až do laguny Labuan Cermin s křišťálově průzračnou vodou a na ostrůvek Manimbora.
🛏️ penzion, 🍴plná penze, 🛥️ 10 km / 30 min.
14

Derawan ➔ Jakarta

Po snídani zpět lodí a autem do Berau a dopoledne vnitrostátní let přes Balikpapan nebo Samarindu zpět do Jakarty. Nebo možnost prodloužení o plavbu na hausbótu ze Samarindy po řece Mahakam do odlehlých vesnic Dajáků nebo spojení s jinými zájezdy po Indonésii – na Sulawesi, Jávu, Bali…
🛏️ hotel, 🍴snídaně, 🛥️ 17 km / 30 min., 🚙 110 km / 3 hod., ✈️ 1 500 km / 2 hod.
15

Jakarta ⇄ ZOO

Celodenní výlet autem do Jakarty – ZOO a další atrakce dle individuálních požadavků. (Bude upřesněno.)
🍴snídaně, 🚙 80 km / 4 hod.
16

Jakarta ➔ Praha

Návrat do ČR.
✈️ 11 000 km / 16-20 hod.

Termíny zájezdu

pá 6.10. – so 21.10. 2023

pá 4.10. – so 19.10. 2024

Cena zájezdu

88 900 Kč

88 900 Kč

Cena zájezdu zahrnuje

zpáteční letenka Praha ⇄ Jakarta
vnitrostátní letenka Jakarta ➔ Pangkalan Bun
vnitrostátní letenka Pangkalan Bun ➔ Banjarmasin
vnitrostátní letenka Banjarmasin ➔ Berau
vnitrostátní letenka Berau ➔ Jakarta
transfery a výlety auty a minibusy dle programu
4x ubytování v bungalovech s plnou penzí
2x ubytování na hausbótu s plnou penzí
7x ubytování v hotelech se snídaní
3-denní plavba hausbótem v NP Tanjung Puting
plavba na bambusovém raftu v Loksadu
3 výlety a 2 transfery rychlou lodí na Derawanu
vstupy
služby českého průvodce
pojištění pro případ úpadku CK

Cena zájezdu nezahrnuje

vízum (35 USD)
spropitné
ostatní stravování
vše ostatní, co není v „cena zahrnuje“
náklady způsobené tzv. „vyšší mocí“ (počasí)
cestovní pojištění

Příplatky a slevy

jednolůžkový pokoj + 9 400 Kč
Příplatek při menším počtu na vyžádání.

Podmínky zájezdu

Zájezd se uskuteční při minimálně 8 účastnících.
Cena zájezdu je při ubytování 2 osob na dvoulůžkovém pokoji.

Dokumenty a další informace k zájezdům

Všeobecné podmínky CK AQUATRAVEL
Všeobecné informace k zájezdům