Platba předem, kolik si vzít peněz, jaké platební karty apod…

Finance

V Indonésii (Bali) se platí indonéskými rupiemi, jejichž kurz se pohybuje mezi 1,75 Kč až 2,00 Kč za 1000 rupií (IDR). Avšak přímá směna za koruny není možná. Doporučujeme si na rozměnění vzít Eura, poněvadž za menší bankovky dolarů je horší kurz.

Na Bali je hodně podvodných směnáren. Doporučujeme peníze měnit jen v ověřených směnárnách. Na letišti jsou spolehlivé směnárny jen s trošku horším kurzem.

Ceny v Indonésii jsou obecně hodné podobné jako v ČR. Jen alkohol je cca 3x dražší. Když máte zajištěné ubytování a výlety, tak většinou doporučujeme na dvoutýdenní dovolenou si s sebou vzít cca 100 Euro na týden na osobu.

Síť bankomatů se zejména na Bali stále rozšiřuje. Bankomaty se liší v tom kolik se nechá vybrat na jeden výběr a vzhledem k tomu, že za každý výběr je účtován poplatek, může se Vám to prodražit. Některé karty mohou být blokovány pro výběr v JV Ásii. Určitým nebezpečím jsou i skenery, skryté kamery a další triky pro zneužití platebních karet.

Placení kartou – je už možné na většině míst na Bali i v celé Indonésii. Většinou Vám při platbě připočítají poplatek (cca 3%), který v Evropě většinou platí obchodníci.