Eva Dundáčková

Milí přátelé potápění, cestování, dobrodružství či exotiky, před pár dny jsem se vrátila z Bali, kde jsem po úvodní pracovní části absolvovala i poznávací pobyt, a to díky službám, které nabízí základna Jiřího Hrušky v Selangu. Přestože se známe s rodinou tohoto mořského vlka řadu let, musím poctivě říci, že největším překvapením pro mě bylo, že zázemí, které firma umí nabídnout, ještě daleko přesahuje to, co můžete vidět, či si přečíst na internetových stránkách. Realita je mnohem oslnivější a personál obou potápěčských základen neobyčejně vstřícný a připravený vám pomoci v cemkoli doslova 24 hodin denně. Rčení „není problém na Bali“ uslyšíte od personálu nepřetržitě a buďte si jisti, že splněno bude každé Vaše přání (tedy alespoň ta naše byla realizovatelná 🙂 Pracovníci základny v Selangu si svého šéfa a své práce neobyčejně váží a na jejich nasazení je to znát. A k těm krásám… no, to se asi opravdu musí vidět na vlastní oči. Kromě mant a želv, na které jsme během ponorů nenarazili, jsme viděli všechnu tu nádheru v plné kráse, a večer si jen odškrtávali v odborných knihách (z knihovničky na základně): „tak, to jsme viděli, to taky, to taky…“. Jako velká výhoda se ukázal doprovod místního divemastera, který lokality důvěrně zná a s hrdostí ukazuje nám Evropanům.Poznávácí výlety byly fajn, ale setkání s realitou života domorodců v jejich vlastních domácnostech bylo teprve úžasnou sondou do současného života vzdálené země.

V Selangu i Tulambenu se mnou byli moji synové (23,12), oba potápěči. Shodli jsme se, že z přírodních krás, pominu-li oceán, nás nejvíce zasáhl výlet k Holy springs, Svatým pramenům v horách, do míst prostoupených přírodní, přirozenou svátostí.

Naše velké díky patří Kubovi Hruškovi, který nás v rámci svých časových možností, obětavě doprovázel na našich výletech a pomáhal nám pohybovat se po Bali s pokorou a úctou k tradicím a životu Balijců.

Váháte-li, kam letos vyrazit, pak Bali je správná volba, i když se třeba netoužíte právě potápět.

S poděkováním Jiřímu Hruškovi a jeho rodinnému i pracovnímu týmu Eva Dundáčková a synové Jan a Jakub

Všechno jsme vidět nestihli, a tak, jako snad všichni dosavadní návštěvníci, se určitě na Bali vrátíme. Už teď jsme začali šetřit 🙂