13 dní
Délka
říjen
Termíny
Kalimantan – Borneo
Destinace
od 6
osob
Praha
Nástup

Orangutani ze záchranného centra Camp Leaky

3 dny na obytné lodi klotok v džungli Bornea

Neuvěřitelné skoky opic Kahau nosatý před lodí

Giboni, makakové i hlasití siamangové

Dlouhé domy lovců lebek Dajaků

Banjarmasin – doprava v městě na vodě

Primitivní rýžování diamantů v Cempace

Rafting na bambusových vorech z Loksada

Zelenina na plovoucím trhu Lok Baintan

Kalimantan

Poznávací zájezd na Kalimantan, indonéskou část ostrova Borneo, třetí největší ostrov světa (744 108 km2). Po noci v letištním hotelu odletíme v časných ranních hodinách odlet na Borneo do Pangkalan Bun.

Užijeme si plavbu na dřevěné obytné lodi Klotok pod klenbou tropické džungle s hlídkujícími nosatými opicemi Kahau. Navštívíme centrum programu na záchranu unikátních lidoopů orangutanů Camp Leaky, které v roce 1971 založila kanaďanka litevského původu Dr. Birute Mary Gaudikas (dodnes bydlí v Pangkalan Bun a při troše štěstí se s ní můžete potkat). S orangutany se setkáme se s (mimo plavby na lodi) celkem na 3 místech – kde jsou do současné doby dokrmováni. Vlastní záchranný program (návratu orangutanů do volné přírody) byl ukončen, ale počet primátů v NP Tanjung Puting, překračuje možnost uživení z přírodních zdrojů.

Podařilo se nám!!! Se švýcarským přítelem Thomasem se nám podařilo zajistit unikátní off roadovou expedici do centra původního mocného etnika Dajaků.  V minulosti vyhlášenými lovci lebek. K poslednímu dlouhému domu v Tubang Anoi (kde byla v roce 1894 podepsána mírová smlouva mezi všemi kmeny dajaků) se dostaneme po soukromých dřevařských nezpevněných cestách. Nakoupíme ovoce a zeleninu na plovoucím trhu v Lok Baintan?

Městečko Cempaka s primitivní těžbou diamantů a dalších drahých kamenů – zapojíte se do těžby nebo jen nakoupíte 🙂 ?

Jakarta

Přístav Sunda Kelapa tradičních dřevěných lodí phinisi, které i v dnešní době vozí zboží, ale i cestující po ostrovní říši.  Staré město Batavia. Koloniální historie, Batavia kafe (vyhlášená restaurace), kde můžete obdivovat staré fotografie významných návštěvníků (celebrit) z celého světa s podpisy i historický nábytek. Starý (holandský) zvedací most. Památník nezávislosti Indonésie – monument Monas. Druhá největší mešita na světě Istiqlal (kterou projektoval a dozoroval stavbu křesťan). Obchodní centrum a čtvrť mrakodrapů. Jakarta (původní název Batavia) bylo od roku 1621 hlavním městem nizozemské východní Indie. V současné době (sčítání z roku 2010) žije v aglomeraci Jabotabek přes 22 mil. obyvatel. Doprava je zde více než hektická a nestačí již ani dálnice o 24 jízdních pruzích.

Pangkalan Bun

na ostrově Borneo (indonéská část Kalimantanu) je výcjhodiskem do světově vyhlášeného NP Tanjung Puting.. Přejezd do přístavu Kumai. Nalodění a ubytování (s plnou penzí) na dřevěné lodi KlotokNP Tanjung Puting meandry řeky Sekonyer s tropickým pralesem, doprovod opičích akrobatů kahau nosatých, nepřetržitě hodujících na stromech kolem vody. Krmení orangutanů v Tanjung Harapan. Večeře a nezapomenutelný nocleh na palubě lodi pod moskytiérou. Tajemné zvuky i řev opic siamangů s vůní nočního pralesa.  To musíte zažít.

Svítání na lodi, ozvěny probouzející se džungle z první ruky. Barevní ledňáčci a další ptačí krasavci kolem řeky. Ranní krmení orangutanů v Pondok Tanggui. Potápějící se varani i krokodýli po cestě lodí do Camp Leaky. Seznámení s programy rehabilitačního centra a způsobem života ohrožených lidoopů. Neopakovatelné zážitky z krmení orangutanů. Procházka kolekcí tropických léčivých rostlin a účast na dalším krmení. Kouzelný západ slunce nad řekou. Pobřežní stromy džungle v démonickém osvětlení světélkujících pavoučků po setmění.

Návrat lodí zpět do Kumai a prohlídka Pangkalan Bun. Město s rušným provozem na řece a sultánským palácem.

Palangka Raya

Odlet přes Jampit do Palangka Raya metropole centrálního Kalimantanu. Město založené v roce 1957 bývalým presidentem Sukarno mělo být nejen hlavním městem ostrovní říše Indonésie, ale i celé jihovýchodní Ásie. Dodnes patrné pozůstatky megalomanského plánu – široké bulváry, monumenty, památníky…..

Off roadová expedice za původními dajaky do hor Kalimantanu. Naložení expedičního land roveru a asi 2 hod přejezd do odajecké vesnice  v Tubang Lahang. Noční představení démonů džungle (svítící dřevo). Večeře a nocleh v misijním domě.

 

Banjarmasin

Autem nebo autobusem do metropole jižního Kalimantanu Banjarmasin v deltě řeky Barito. Výlet lodí bludištěm říčních ramen a kanálů s dopravou řízenou semafory. Čtvrti tradičních dřevěných domků na kůlech.

Plovoucí trh a  výlet do městečka Cempaka s tradiční těžbou i broušením diamantů. Martapura – centrum obchodu s diamanty a drahými kameny i zlatem celé jv Ásie. Loksado – středisko dajackého kmene Bukit. Cestou zastávka ve vesnici Pandak Daun s vodními buvoly.

Loksado

Malaris s tradičním dlouhým domem Dajaků. Nenáročný trek džunglí s původní vegetací a pralesními velikány. Seznámení s životem místního obyvatelstva. Vesnice i farmy, visuté mosty, vodopád Haratai.

Příprava tradičních bambusových vorů, na kterých domorodci dopravují úrodu. Plavba na voru pod klenbou pralesa po řece Amandit pohořím Kantawan. Farmy, plantáže a vesnice původních dajaků cestou. Zpět do Banjarmasinu.

Návštěva velkého plovoucího trhu se zeleninou v Lok Baintan. Zastávka na Pulau Kembang (v překladu květinový ostrov) kde místo květin uvidíte množství opic (makaků jávských) a poutní místo domorodců. Odlet do Jakarty nebo pokračování zájezdu na Derawanských ostrovech. 

Prodloužení zájezdu o poznání Derawanských ostrovů

(Derawan, Sangalaki, Kakaban a Maratua)

Odlet z Banjarmasinu (místo do Jakarty a dále do Prahy) přes Balikpapan do Berau.  Autem 2,5 hod do přístavu Tanjung Batu. 30 min rychlou lodí na ostrov Derawan. Ubytování v domečku na kůlech nad mořem.

Ostrov Sangalaki. Záchraná stanice želv, procházka a koupání na bílé pláži. Možná i šnorchlování s mantami.

Ostrov Kakaban s lagunou nežahavých medúz uprostřed ostrova (šnorchlování). Po obědě relax a koupání v úžasné laguně Kehe Daing s bílým pískem.

Soukromá pláž na ostrově Maratua. Skok z útesu do chladné vody a proplavání jeskyní do moře.

Při troše štěstí delfíni doprovázející loď při návratu na ostrov Derawan.

Dodatečné informace

MěsícŘíjen
1-2

Praha ➔ Jakarta

Let z Prahy do Jakarty a ubytování v hotelu u letiště.
3

Pangkalan Bun

Brzy ráno let do Pangkalan Bun na ostrově Borneo (indonéská část Kalimantan) s přejezd do přístavu Kumai. Nalodění a ubytování (s plnou penzí) na dřevěné lodi Klotok. Plavba do NP Tanjung Puting meandry řeky Sekoyner tropickým pralesem za doprovodu opičích akrobatů kahau nosatých s dlouhými nosy. Krmení orangutanů v Tanjung Harapan. Večeře a nezapomenutelný nocleh na palubě lodi pod moskytiérou. Tajemné zvuky i vůně nočního pralesa vytváří úžasnou atmosféru.
4

Tanjung Puting

Svítání na lodi, ozvěny probouzející se džungle z první ruky. Ranní hygiena a snídaně na lodi. Barevní ledňáčci a další ptačí krasavci kolem řeky. Ranní krmení orangutanů v Pondok Tanggui. Potápějící se varani i gaviálové po cestě lodí do Camp Leaky. Seznámení s programy rehabilitačního centra a způsobem života ohrožených lidoopů. Neopako-vatelné zážitky z krmení orangutanů. Oběd na lodi a účast na dalším krmení. Kouzelný západ slunce nad řekou. Pobřežní stromy džungle v démonickém osvětlení světélkujících pavoučků po setmění.
5

Palangka Raya

Návrat lodí do Kumai a odpoledne odlet do Palangka Raya. Město založené v roce 1957 bývalým presidentem Sukarno. Dodnes patrné pozůstatky megalomanského plánu na přesun hlavního města. Expedice za dlouhými domy a kulturou (původních lidojedů) Dajaků začíná naložením Landroveru 4×4 a přejezdem do Tubang Lahang.
6

Tubang Anoi

Soukromými cestami dřevařů do Tubang Mahuroi poslední vesnice na řece Kahayan v horách. Tajemství dlouhého domu Tubang Anoi, kde byla v roce 1894 podepsaná mírová smlouva mezi Dajackými kmeny. Nocleh v původní misijní nemocnici (německé) v Tubang Marikoi.
7

Palangka Raya

Dlouhý dům v Tubang Malahoi a večer v půvabném „eko” resortu v Palangka Raya.
8

Banjarmasin

Přejezd autem do metropole jižního Kalimantanu Banjarmasin v deltě řeky Barito. Ubytování v hotelu na břehu řeky. Až na místě pochopíte proč se Banjarmasinu říká „Benátky Kalimantanu“.
9

Banjarmasin

Ráno (před snídaní) lodí k plovoucího trhu v Lok Baintan. Po snídani autem do města Cempaka s tradiční těžbou i broušením diamantů. Zastávka v Martapuře, vyhlášené zpracováním a obchodem s diamanty i zlatem, při přejezdu do Loksada, horského střediska dajackého kmene Bukit.
10

Loksado

Malaris s tradičním dlouhým domem Dajaků. Nenáročný trek džunglí s původní vegetací a pralesními velikány. Animistické vesnice původních dajaků, sklizeň a zpracování skořice, plantáže, vodopád Haratai.
11

Loksado - Banjarmasin

Příprava tradičních bambusových vorů, na kterých domorodci dopravují úrodu. Nalodění na vor a plavba pod klenbou pralesa po řece Amandit pohořím Kantawan. Oběd a návrat zpět do Banjarmasinu.
12

Banjarmasin

Dopoledne výlet lodí po kanálech „Benátek Kalimantanu” Odlet do Jakarty a dále do ČR nebo si můžete vybrat z řady možností prodloužení nebo spojení se zájezdy na Sulawesi, Moluky, Bali…
13

Praha

Návrat do ČR.

Prodloužení o Derawanské ostrovy

13

Derawan

Odlet z Banjarmasinu přes Balikpapan do Berau, vyzvednutí na letišti a cesta autem 2,5 hod do přístavu Tanjung Batu. 30 min rychlou lodí při západu slunce na ostrov Derawan. Ubytování v domečku na kůlech nad mořem.
14

Derawan

Ráno lodí na ostrov Sangalaki. Záchraná stanice želv, procházka a koupání na bílé pláži. Možná i šnorchlování s mantami. Ostrov Kakaban s lagunou nežahavých medúz uprostřed ostrova (šnorchlování). Po obědě relax a koupání v úžasné laguně Kehe Daing s bílým pískem. Soukromá pláž na ostrově Maratua. Skok z útesu do chladné vody a proplavání jeskyní do moře.
15

Jakarta

Po snídani zpět do Berau a odlet přes Balikpapan do Jakarty, hotelu u letiště.
16

Jakarta

Odlet z Jakarty
17

Praha

Přílet do Prahy
Termín Cena Dny
13.10. – 25.10. 2022 58 900 Kč 13 Poptat zájezd
13.10. – 27.10. 2022 69 900 Kč 15 Poptat zájezd
12.10. – 24.10. 2023 59 900 Kč 13 Poptat zájezd
12.10. – 26.10. 2023 70 900 Kč 15 Poptat zájezd

Cena zájezdu zahrnuje

mezinárodní letenka z Prahy do Jakarty a zpět
vnitrostátní letenky z Jakarty do Pangkalan Bun a dále do Palangka Raya.
vnitrostátní letenka z Banjarmasinu do Jakarty
transfery a výlet autem do Jakarty
4x ubytování s pp, 4 x se snídaní (+2 při prodloužení)
2x plavbu a ubytování na lodi, plná penze
dopravu a výlety lodí dle programu
místní vstupy (kromě vstupu do NP)
transfery
služby českého průvodce
pojištění pro případ úpadku CK

Cena zájezdu nezahrnuje

vstupy cca € 50, spropitné
ostatní stravování
vše ostatní, co není v „cena zahrnuje“
náklady způsobené tzv. „vyšší mocí“ (počasí)
cestovní pojištění

Příplatky a slevy

jednolůžkový pokoj + 6000 Kč
zájezd pouze při 4 osobách na vyžádání

Podmínky zájezdu

Cena zájezdu je při ubytování 2 osob na dvoulůžkovém pokoji.

Dokumenty a další informace k zájezdům

Všeobecné podmínky CK AQUATRAVEL
Všeobecné informace k zájezdům