15 dní
Délka
říjen
Termíny
Papua, Indonésie
Destinace
od 8
osob
Praha
Nástup

Bauzi – obávaní lovci krokodýlů

Velrybí žraloci – šnorchlování

Kempování na pustém ostrově Nuburi

Plavba po řece Wapoga do džungle

Kočovný kmen lovců a sběračů

Pochod bažinami džungle s nosiči

Autentický život doby kamenné

Ochutnáme ságové červy?

Uslyšíme tradiční „telefon“ kmene Bauzi?

Expedice na Papuu za kmenem Bauzi, obávanými lovci krokodýlů

Kmen Bauzi má sotva více než 1,5 tisíce lidí a jen několik stovek stále žije tradičně, v úplné izolaci od vnějšího světa. Bauzi je nomádský kmen, který nežije dlouho na jednom místě a místo toho často migruje, aby měl dostatek prostředků na přežití. Jsou většinou závislí na palmě ságové, stejně jako ostatní kmeny džungle na Nové Guineji. Škrob, který získávají z kmenů palem sago, je považován za základní potravinu Bauzi a tvoří mnohem více než polovinu jejich stravy. Bauzi jsou zkušení lovci. K lovu a rybaření používají luky a šípy, stejně jako oštěpy. Loví tak velkou kořist, jako je divoká prasata a kasuár přilbový, stejně jako kuskus, krysy a další vačnatci, ještěrky a různé ptáky. Někteří nejodvážnější muži jsou též známí jako neohrožení lovci krokodýlů. Jako exotická potrava a největší lahůdka Bauzi shánějí vajíčka tabonů (hrabavý pták) z podzemí nebo larvy nosorožíků ze ztrouchnivělých kmenů padlých ságových palem.

Bauzi žijí v malých skupinách 15 – 20 lidí. Praktikují animistické přesvědčení. Kmen Bauzi mluví svým vlastním jazykem, jedním z téměř 1 tisíce jazyků Nové Gunei, 1/5 všech jazyků na planetě. Jazyk bauzi patří do jazykové skupiny East Geelvink Bay a tak jim sousední kmeny vůbec nerozumí. Bauzi používají pískanou řeč, to znamená, že kromě normální řeči také pískají, aby napodobili řeč a usnadnili komunikaci. Z velké části již kmenové válčení není velkou součástí kultury Bauzi a všichni lidé Bauzi mluví stejným jazykem, avšak dříve existovalo mnoho dialektů.

1

Praha ➔ Jakarta

Let z Prahy do Jakarty (Možnost stopover programu v některé z asijských metropolí).
🍴v letadle, ✈️ 11 000 km / 16-20 hod.
2

Jakarta

Přílet do Jakarty. Transfer do hotelu u letiště v Jakartě. O půlnoci vnitrostátní přelet na Papuu. V případě ranního příletu do Jakarty možný fakultativní výlet do města (staré město, tradiční přístav, muzea, památník nezávislosti, katedrála, největší mešita v JV Asii) bez českého průvodce.
🍴vlastní, 🚙 5 km / 30 min.
3

Jakarta➔ Nabire

Dopoledne přílet do Nabire, hlavního města nově vzniklé provincie Střední Papua. Setkání se s českým průvodcem, přesun do hotelu, ubytování a odpoledne vyřizování povolení na expedicii na policejní stanici a poslední nákupy na místním tradičním trhu. Můžeme se projít po Nabire, abychom se poprvé seznámili s Papuánci a místním životem a také povečeřet v místním warungu.
🛏️ hotel, 🍴v letadle, ✈️ 4 000 km / 6 hod., 🚶 1-4 km / 1-2 hod.
4

Nabire ➔ Wapoga

Po snídani v hotelu nalodění se na loď a plavba podél pobřeží oceánu do vesnice v ústí řeky Wapoga a dále proti proudu řeky do jedné z posledních moderních vesnic. Oběd na cestě. Dostáváme se do vesnice v džungli. Nocleh ve stanu na břehu řeky.
⛺ stan, 🍴plná penze, 🛥️ 120 km / 6 hod.,
5

Wapoga ➔ Bauzi

Dlouhou lodí pokračujeme proti proudu řeky Wapoga. Můžete se kochat krásou divoké přírody (flóra a fauna). Cestou měníme místní průvodce a loď. Zastavte se na břehu řeky a naši průvodci se vydají přímo do lesa hledat stopy kmene Bauzi. Bauzi má sotva více než 1,5 tisíce lidí a jen několik stovek stále žije tradičně, v úplné izolaci od vnějšího světa. Jakmile získají stopu kmene, vrátí se do našeho tábora, aby informovali o novinkách. Nocleh ve stanu na břehu řeky. V závislosti na odlehlosti nomádského tábora Bauzi a úspěšnosti našich bauziských průvodců můžeme tradiční nomádský tábor kmene Bauzi dostat hluboko v džungli již tento nebo následující den.
⛺ stan, 🍴plná penze, 🛥️ 60 km / 4 hod.
6

Bauzi

Společně s našimi průvodci jsme se vydali pěšky do džungle hledat kemp Bauzi, kde zůstáváme pro tyto dny. Bauzi je nomádský kmen, který nežije dlouho na jednom místě a místo toho často migruje, aby měl dostatek prostředků na přežití. Jsou většinou závislí na palmě ságové, stejně jako ostatní kmeny džungle na Nové Guineji. Škrob, který získávají z kmenů palem sago, je považován za základní potravinu Bauzi a tvoří mnohem více než polovinu jejich stravy. Bauzi jsou zkušení lovci. K lovu a rybaření používají luky a šípy, stejně jako oštěpy. Loví tak velkou kořist, jako je divoká prasata a kasuár přilbový, stejně jako kuskus, krysy a další vačnatci, ještěrky a různé ptáky. Někteří nejodvážnější muži jsou též známí jako neohrožení lovci krokodýlů. Jako exotická potrava a největší lahůdka Bauzi shánějí vajíčka tabonů (hrabavý pták) z podzemí nebo larvy nosorožíků ze ztrouchnivělých kmenů padlých ságových palem.
⛺ stan, 🍴plná penze, 🚶10-20 km / 4-8 hod.
7

Bauzi

Bauzi žijí v malých skupinách 15 – 20 lidí. Praktikují animistické přesvědčení. Kmen Bauzi mluví svým vlastním jazykem, jedním z téměř 1 tisíce jazyků Nové Gunei, 1/5 všech jazyků na planetě. Jazyk bauzi patří do jazykové skupiny East Geelvink Bay a tak jim sousední kmeny vůbec nerozumí. Bauzi používají pískanou řeč, to znamená, že kromě normální řeči také pískají, aby napodobili řeč a usnadnili komunikaci. Z velké části již kmenové válčení není velkou součástí kultury Bauzi a všichni lidé Bauzi mluví stejným jazykem, avšak dříve existovalo mnoho dialektů.
⛺ stan, 🍴plná penze, 🚶5-10 km / 2-4 hod.
8

Bauzi

Zůstaneme v kempu s Bauzi a každý den se připojíme k jejich každodenním aktivitám, jako je lov, rybaření, řezání ságových palem, shánění potravy, jídlo a povídání u ohně, abychom se dozvěděli více o jejich způsobu života a kultuře, a také sdílet náš životní styl s Bauzi. Nocujeme v našich stanech vedle kempu Bauzi nebo, pokud nám to dovolí, v jejich příbytcích.
⛺ stan, 🍴plná penze, 🚶5-10 km / 2-4 hod.
9

Bauzi ➔ Nabire

Po závěrečných aktivitách a rozloučení opouštíme les a míříme na břeh řeky. Bereme loď a jedeme dolů k ústí řeky Wapoga. Pak pár hodin lodí podél pobřeží oceánu a jedeme rovnou do Nabire. Celá cesta lodí trvá nějakých 6-7 hodin. Ubytování v hotelu ve městě a večeře každý dle svých chutí.
🛏️ hotel, 🍴plná penze, 🚶5-10 km / 2-4 hod. 🛥️ 180 km / 10 hod.
10

Nabire ➔ Sowa

Po snídani v hotelu přejezd autem do vesnice na pláži Sowa nebo podobné v zátoce Cendrawasih. Odpoledne volný program – relax a koupání na pláži.
🛏️ penzion, 🍴plná penze, 🚙 100 km / 3 hod.
11

Sowa ⇄ velrybí žraloci

Brzy ráno lodí k rybářským lodím bagan, kam připlavávají na krmení žraloci velrybí. Žralok velrybí je pomalu se pohybující žralok krmící se filtrem, takže není pro člověka nebezpečný a ve volné přírodě je snadno pozorovatelný. Je to největší známý rybí druh a největší žijící nesavčí obratlovec, jehož délka někdy přesahuje 15 metrů. Zůstáváme na pláži, šnorchlujeme kolem malých ostrůvků a pozorujeme žraloky velrybí. Jakmile budeme mít dost velrybích žraloků, můžeme se věnovat i rybaření. Rybářské vybavení (pokud si přejete) lze zakoupit v Nabire předem nebo přinést s sebou.
🛏️ penzion, 🍴plná penze, 🛥️ 20 km / 1 hod., 🤿 celý den
12

Sowa ⇄ Nuburi žraloci

Výlet lodí na romantický ostrůvek Nuburi s krásnými bílými plážemi, ale hlavně s úžasnými korálovými útesi na šnorchlování v zátoce Cendrawasih.
🛏️ penzion, 🍴plná penze, 🛥️ 20 km / 1 hod., 🤿 celý den
13

Sowa ➔ Nabire

Dopoledne volný program ve vesnici na pláži Sowa. Odpoledne návrat zpět do města Nabire, opět ubytování v hotelu a večer večeře každý dle svých chutí v místních stravovnách.
🛏️ hotel, 🍴plná penze, 🛥️ 5 km / 2 hod.
14

Nabire ➔ Jakarta

Ráno odlet zpět do Jakarty přes Jayapuru. Navečer odlet zpět do Evropy. Nebo možnost prodloužení o téměř jakýkoliv program nebo pobyt v Indonésii – např. přelet na ostrov Biak, na souostroví Raja Ampat nebo do Manokwari na potápění na vracích a výletu k horským kmenům v pohoří Arfak.
🍴snídaně, ✈️ 4 000 km / 6 hod., 🚙 2 km / 5 min.
15

Jakarta ➔ Praha

Návrat do ČR.
🍴v letadle, ✈️ 11 000 km / 16-20 hod.

Termíny zájezdu

út 24. 10. – út 7. 11. 2023

so 19. 10. – so 2. 11. 2024

Cena zájezdu

119 900 Kč

119 900 Kč

Obsazenost

obsazeno

volno

Cena zájezdu zahrnuje

zpáteční letenka do Nabire z Prahy
4x ubytování v hotelech se snídaní
5x ubytování ve stanech
3x ubytování ve vesnici
doprava loděmi a auty dle programu
8x plná penze
nosiči zavazadel i zásob
služby česky mluvícího průvodce
pojištění pro případ úpadku CK

Cena zájezdu nezahrnuje

spací pytel
očkování a antimalarickou profylaxi
repelenty
speciální vybavení (gumovky…)
ostatní stravování
vízum (35 USD)
cestovní pojištění
transfery v ČR

Příplatky a slevy

Jednolůžkový pokoj + 10 900 Kč
Příplatek při menším počtu na vyžádání.

Podmínky zájezdu

Zájezd se uskuteční při minimálně 8 účastnících.
Cena zájezdu je při ubytování 2 osob na dvoulůžkovém pokoji / v 1 stanu.

Dokumenty a další informace k zájezdům

Všeobecné podmínky CK AQUATRAVEL
Všeobecné informace k zájezdům