15 dní
Délka
říjen
Termíny
Kalimantan – Borneo
Destinace
od 6
osob
Praha
Nástup

Orangutani ze záchranného centra Camp Leaky

3 dny na obytné lodi klotok v džungli Bornea

Neuvěřitelné skoky opic Kahau nosatý před lodí

Giboni, makakové i hlasití siamangové

Dlouhé domy lovců lebek Dajaků

Banjarmasin – doprava v městě na vodě

Primitivní rýžování diamantů v Cempace

Rafting na bambusových vorech z Loksada

Zelenina na plovoucím trhu Lok Baintan

Poznávací zájezd na Kalimantan, indonéskou část ostrova Borneo, třetí největší ostrov světa (744 108 km2)

Kalimantan

Po dlouhém letu a odpočinku v letištním hotelu navštívíme metropoli Indonésie Jakartu. Po další noci v letištním hotelu odletíme v časných ranních hodinách konečně na Borneo do Pangkalan Bun.

Užijeme si plavbu na dřevěné obytné lodi Klotok pod klenbou tropické džungle s hlídkujícími nosatými opicemi Kahau. Navštívíme centrum programu na záchranu unikátních lidoopů orangutanů Camp Leaky, které v roce 1971 založila kanaďanka litevského původu Dr. Birute Mary Gaudikas (dodnes bydlí v Pangkalan Bun a při troše štěstí se s ní můžete potkat). S orangutany se setkáme se s (mimo plavby na lodi) celkem na 3 místech – kde jsou do současné doby dokrmováni. Vlastní záchranný program (návratu orangutanů do volné přírody) byl ukončen, ale počet primátů v NP Tanjung Puting, překračuje možnost uživení z přírodních zdrojů.

Mizející kultura i zvyky původního mocného etnika Dajaků, v minulosti vyhlášenými kanibaly a lovci lebek. Navštívíme dochovalé „Dlouhé domy“ – často přeměněné v muzea. Nakoupíme ovoce a zeleninu na plovoucím trhu. Navštívíme městečko Cempaka a seznámíme se s primitivní těžbou diamantů a dalších drahých kamenů.

Jakarta

Přístav Sunda Kelapa tradičních dřevěných lodí phinisi, které i v dnešní době vozí zboží, ale i cestující po ostrovní říši.  Staré město Batavia. Koloniální historie, Batavia kafe (vyhlášená restaurace), kde můžete obdivovat staré fotografie významných návštěvníků (celebrit) z celého světa s podpisy i historický nábytek. Starý (holandský) zvedací most. Památník nezávislosti Indonésie – monument Monas. Druhá největší mešita na světě Istiqlal (kterou projektoval a dozoroval stavbu křesťan). Obchodní centrum a čtvrť mrakodrapů. Jakarta (původní název Batavia) bylo od roku 1621 hlavním městem nizozemské východní Indie. V současné době (sčítání z roku 2010) žije v aglomeraci Jabotabek přes 22 mil. obyvatel. Doprava je zde více než hektická a nestačí již ani dálnice o 24 jízdních pruzích.

Pangkalan Bun

na ostrově Borneo (indonéská část Kalimantanu) je výcjhodiskem do světově vyhlášeného NP Tanjung Puting.. Přejezd do přístavu Kumai. Nalodění a ubytování (s plnou penzí) na dřevěné lodi KlotokNP Tanjung Puting meandry řeky Sekonyer s tropickým pralesem, doprovod opičích akrobatů kahau nosatých, nepřetržitě hodujících na stromech kolem vody. Krmení orangutanů v Tanjung Harapan. Večeře a nezapomenutelný nocleh na palubě lodi pod moskytiérou. Tajemné zvuky i řev opic siamangů s vůní nočního pralesa.  To musíte zažít.

Svítání na lodi, ozvěny probouzející se džungle z první ruky. Barevní ledňáčci a další ptačí krasavci kolem řeky. Ranní krmení orangutanů v Pondok Tanggui. Potápějící se varani i krokodýli po cestě lodí do Camp Leaky. Seznámení s programy rehabilitačního centra a způsobem života ohrožených lidoopů. Neopakovatelné zážitky z krmení orangutanů. Procházka kolekcí tropických léčivých rostlin a účast na dalším krmení. Kouzelný západ slunce nad řekou. Pobřežní stromy džungle v démonickém osvětlení světélkujících pavoučků po setmění.

Návrat lodí zpět do Kumai a prohlídka Pangkalan Bun. Město s rušným provozem na řece a sultánským palácem.

Palangka Raya

Odlet přes Jampit do Palangka Raya metropole centrálního Kalimantanu. Město založené v roce 1957 bývalým presidentem Sukarno mělo být nejen hlavním městem ostrovní říše Indonésie, ale i celé jihovýchodní Ásie. Dodnes patrné pozůstatky megalomanského plánu – široké bulváry, monumenty, památníky…..

Prohlídka města, muzea Dajaků. Mizející tradice mocného etnika původních kanibalů a lovců lebek. Příroda blízké rezervace nebo relax v hotelovém bazénu.

Několikahodinová cesta za původní kulturou (původních lidojedů) a dlouhými domy Dajaků. Společná večeře s programem – tradiční hudba, zpěv i tanec.

Banjarmasin

Autem nebo autobusem do metropole jižního Kalimantanu Banjarmasin v deltě řeky Barito. Výlet lodí bludištěm říčních ramen a kanálů s dopravou řízenou semafory. Čtvrti tradičních dřevěných domků na kůlech.

Plovoucí trh a  výlet do městečka Cempaka s tradiční těžbou i broušením diamantů. Martapura – centrum obchodu s diamanty a drahými kameny i zlatem celé jv Ásie. Loksado – středisko dajackého kmene Bukit. Cestou zastávka ve vesnici Pandak Daun s vodními buvoly.

Loksado

Malaris s tradičním dlouhým domem Dajaků. Nenáročný trek džunglí s původní vegetací a pralesními velikány. Seznámení s životem místního obyvatelstva. Vesnice i farmy, visuté mosty, vodopád Haratai.

Příprava tradičních bambusových vorů, na kterých domorodci dopravují úrodu. Plavba na voru pod klenbou pralesa po řece Amandit pohořím Kantawan. Farmy, plantáže a vesnice původních dajaků cestou. Zpět do Banjarmasinu.

Návštěva velkého plovoucího trhu se zeleninou v Lok Baintan. Zastávka na Pulau Kembang (v překladu květinový ostrov) kde místo květin uvidíte množství opic (makaků jávských) a poutní místo domorodců. Odlet do Jakarty nebo pokračování zájezdu na Derawanských ostrovech. 

Prodloužení zájezdu o poznání Derawanských ostrovů

(Derawan, Sangalaki, Kakaban a Maratua)

Odlet z Banjarmasinu (místo do Jakarty a dále do Prahy) přes Balikpapan do Berau.  Autem 2,5 hod do přístavu Tanjung Batu. 30 min rychlou lodí na ostrov Derawan. Ubytování v domečku na kůlech nad mořem.

Ostrov Sangalaki. Záchraná stanice želv, procházka a koupání na bílé pláži. Možná i šnorchlování s mantami.

Ostrov Kakaban s lagunou nežahavých medúz uprostřed ostrova (šnorchlování). Po obědě relax a koupání v úžasné laguně Kehe Daing s bílým pískem.

Soukromá pláž na ostrově Maratua. Skok z útesu do chladné vody a proplavání jeskyní do moře.

Při troše štěstí delfíni doprovázející loď při návratu na ostrov Derawan.

Additional information

MěsícŘíjen
1-2

Praha ➔ Jakarta

Let z Prahy do Jakarty a ubytování v hotelu u letiště.
3

Jakarta

Výlet mikrobusem do metropole Indonésie. Přístav Sunda Kelapa tradičních dřevěných lodí phinisi, které i v dnešní době vozí zboží, ale i cestující po ostrovní říši.  Staré město Batavia. Koloniální historie, staré fotografie v Batavia kafe (vyhlášené restauraci), starý (holandský) zvedací most.Vyhlídka z památníku nezávislosti – monumentu Monas. Druhá největší mešita na světě Istiqlal (kterou projektoval a dozoroval stavbu křesťan), obchodní centrum a čtvrť mrakodrapů.
4

Pangkalan Bun

Brzy ráno let do Pangkalan Bun na ostrově Borneo (indonéská část Kalimantanu). Přejezd do přístavu Kumai. Nalodění a ubytování (s plnou penzí) na dřevěné lodi Klotok. Plavba do NP Tanjung Puting meandry řeky Sekonyer tropickým pralesem za doprovodu opičích akrobatů kahau nosatých s dlouhými nosy, nepřetržitě hodujících na stromech kolem vody. Krmení orangutanů v Tanjung Harapan. Večeře a nezapomenutelný nocleh na palubě lodi pod moskytiérou. Tajemné zvuky i řev opic siamangů s vůní nočního pralesa.  To musíte zažít.
5

NP Tanjung Puting

Svítání na lodi, ozvěny probouzející se džungle z první ruky. Ranní hygiena a snídaně na lodi. Barevní ledňáčci a další ptačí krasavci kolem řeky. Ranní krmení orangutanů v Pondok Tanggui. Potápějící se varani i krokodýli po cestě lodí do Camp Leaky. Seznámení s programy rehabilitačního centra a způsobem života ohrožených lidoopů. Neopakovatelné zážitky z krmení orangutanů. Oběd na lodi, procházka kolekcí tropických léčivých rostlin a účast na dalším krmení. Kouzelný západ slunce nad řekou. Pobřežní stromy džungle v démonickém osvětlení světélkujících pavoučků po setmění.
6

Palangka Raya

Návrat lodí do Kumai a prohlídka Pangkalan Bun, města s rušným provozem na řece a sultánským palácem. Odpoledne odlet přes Jampit do Palangka Raya metropole centrálního Kalimantanu. Město založené (v podstatě na zelené louce) v roce 1957 bývalým presidentem Sukarno mělo být nejen hlavním městem ostrovní říše Indonésie, ale i celé jihovýchodní Ásie. Dodnes patrné pozůstatky megalomanského plánu – široké bulváry, monumenty, památníky…. Ubytování v úžasném „Eko” hotýlku (třeba i v koruně stromu).
7

Palangka Raya

Prohlídka města, muzea Dajaků. Mizející tradice mocného etnika původních kanibalů a lovců lebek. Příroda blízké rezervace nebo relax v hotelovém bazénu.
8

Palangka Raya

Několikahodinová cesta za původní kulturou (původních lidojedů) a dlouhými domy Dajaků. Společná večeře s programem – tradiční hudba, zpěv i tanec.
9

Banjarmasin

Přejezd autem do metropole jižního Kalimantanu Banjarmasin v deltě řeky Barito. Výlet lodí bludištěm říčních ramen a kanálů s dopravou řízenou semafory. Čtvrti tradičních dřevěných domků na kůlech.
10

Loksado

Po návštěvě plovoucího trhu výlet do městečka Cempaka s tradiční těž-bou i broušením diamantů. Martapura vyhlášená zpracováním a obchodem s diamanty, dalšími drahými kameny a zlatem. Přejezd do Loksada (střediska dajackého kmene Bukit). Cestou zastávka ve vesnici Pandak Daun s vodními buvoly.
11

Loksado

Po snídani přejezd do Malaris s tradičním dlouhým domem Dajaků. Nenáročný trek džunglí s původní vegetací a pralesními velikány. Seznámení s životem místního obyvatelstva. Vesnice i farmy, visuté mosty, vodopád Haratai
12

Banjarmasin

Příprava tradičních bambusových vorů, na kterých domorodci dopravují úrodu. Nalodění na vor a plavba pod klenbou pralesa po řece Amandit pohořím Kantawan. Farmy, plantáže a vesnice původních dajaků uvidíte cestpou z voru. Zpět do Banjarmasinu.
13

Banjarmaasin

Ráno návštěva velkého plovoucího trhu se zeleni-nou v Lok Baintan. Zastávka na Pulau Kembang (v překladu květinový ostrov) kde místo květin uvidíte množství opic (makaků jávských) a poutní místo domorodců. Odlet do Jakarty, noc v hotelu u letiště.
14

Jakarta

Odlet z Jakarty
15

Praha

Přílet do Prahy

Prodloužení o Derawanské ostrovy

13

Derawan

Odlet z Banjarmasinu přes Balikpapan do Berau, vyzvednutí na letišti a cesta autem 2,5 hod do přístavu Tanjung Batu. 30 min rychlou lodí při západu slunce na ostrov Derawan. Ubytování v domečku na kůlech nad mořem.
14

Derawan

Ráno lodí na ostrov Sangalaki. Záchraná stanice želv, procházka a koupání na bílé pláži. Možná i šnorchlování s mantami. Ostrov Kakaban s lagunou nežahavých medúz uprostřed ostrova (šnorchlování). Po obědě relax a koupání v úžasné laguně Kehe Daing s bílým pískem. Soukromá pláž na ostrově Maratua. Skok z útesu do chladné vody a proplavání jeskyní do moře.
15

Jakarta

Po snídani zpět do Berau a odlet přes Balikpapan do Jakarty, hotelu u letiště.
16

Jakarta

Odlet z Jakarty
17

Praha

Přílet do Prahy
Termín Cena Dny
24.10. – 7. 11. 2019     61 900 Kč 15 Poptat zájezd
24.10. -10. 11.2019 na vyžádání 17 Poptat zájezd

Cena zájezdu zahrnuje

mezinárodní letenka z Prahy do Jakarty a zpět
vnitrostátní letenky z Jakarty do Pangkalan Bun a dále do Palangka Raya.
vnitrostátní letenka z Banjarmasinu do Jakarty
transfery a výlet autem do Jakarty
8x ubytování se snídaní (+2 při prodloužení)
2x plavbu a ubytování na lodi, plná penze
dopravu a výlety lodí dle programu
místní vstupy (kromě vstupu do NP)
2x ubytování v hotelu u letiště v Jakartě na cestě tam
transfery a výlet autem do Jakarty
služby českého průvodce
pojištění pro případ úpadku CK

Cena zájezdu nezahrnuje

vstupy cca € 50, spropitné
ostatní stravování
vše ostatní, co není v „cena zahrnuje“
náklady způsobené tzv. „vyšší mocí“ (počasí)
cestovní pojištění

Příplatky a slevy

jednolůžkový pokoj + 6000 Kč
zájezd pouze při 4 osobách na vyžádání

Podmínky zájezdu

Cena zájezdu je při ubytování 2 osob na dvoulůžkovém pokoji.

Dokumenty a další informace k zájezdům

Všeobecné podmínky CK AQUATRAVEL
Všeobecné informace k zájezdům